Kontrola sluha kod novorođenih beba ili neonatalni skrining sluha je neophodan radi ranog otkrivanja oštećenja sluha.
Od hiljadu rođenih beba 1-4 će imati oštećenje sluha.
Cilj skrininga je da se celokupno ispitivanje oštećenja sluha zaokruži od trećeg do šestog meseca po rođenju, kako bi lečenje započelo što ranije, a dete u potpunosti dostiglo vršnjake koji dobro čuju.
Svetske preporuke navode da je neophodno uraditi kontrolu sluha svakoj novorođenoj bebi u porodilištu, sa posebnom pažnjom na bebe sa faktorima rizika za oštećenje sluha. Faktori rizika su: postojanje nasledne gluvoće u porodici, intrauterine infekcije u trudnoći, porođajna težina manja od 1500g, Apgar skor manji od 6, mehanička ventilacija duža od 5 dana, žutica, primena ototoksičnih lekova (gentamycin, amikacin) i urođene anomalije glave i vrata.
Dijagnostička ispitivanja se vrše po zvaničnim smernicama BSA (British Society of Audiology) i njihovom NHSP (Neonatal Hearing Screening Programme), a skrining obuhvata i ispitivanje, po navedenim smernicama i stanja srednjeg uva kod beba multifrekventnom timpanometrijom, što našu ustanovu čini jednim od retkih mesta gde je moguće uraditi kompletnu dijagnostiku oštećenja sluha kod dece najranijeg uzrasta.